Kilka słów na początek o Level Designie

 Witaj drogi Czytelniku,

        Zawędrowałeś do miejsca, gdzie nie przeczytasz o trendach w modzie, przepisach kulinarnych czy wiadomościach ze świata celebrytów. Trafiłeś do miejsca, gdzie przytoczone przykłady będą podawane na srebrnej tacy, ale dotyczyły Projektowania Poziomów / Level Designie w grach wideo. Na pierwszy ogień obierzmy za cel, czym tak naprawdę jest Level Design, czemu on służy i komu/po co on jest w ogóle potrzebny. Informacje zawarte tutaj będę systematycznie rozwijał w kolejnych wpisach na blogu. 


Z czym to się je?

        Jak wyglądałby Doom bez swoich korytarzowych poziomów wypełnionych hordami demonów z piekła? Czy gdyby akcja gry Far Cry 4 nie była umieszczona w otwartym świecie stylizowanym na Tybet a w polskich Tatrach, gdzie zamiast żołnierzy reżimu, gonią nas goście przebrani za misie polarne? Na kształt gry wpływa wiele czynników: scenariusz, grafika, mechanika oraz poziomy. Ten właśnie ostatni aspekt jest czasem jednym z kluczowych w grach wideo. Wszak przecież każda gra musi się składać z poziomów, po których będziemy biegać, podróżować i przeżywać naszą przygodę. Projektowanie poziomów to dziedzina nieodzowna w cyklu produkcyjnym gry wideo. Jest nie mniej ważna niż całe projektowanie (design) gry czy scenariusz (story) w niej zawarty. W gruncie rzeczy (wręcz upraszczając) można powiedzieć, że Level Design łączy i bierze po kawałku z obu tych funkcji garściami. Budowanie drogi, dostarczanie emocji, układanie historii - te elementy dobrze wykonane, sprawią, że gracz nie będzie wystawiony na ciągłą monotonię przebywania w kółko tej samej drogi, która nie będzie stanowiła dla niego wyzwania i nie będzie, po prostu, ciekawa.

Dźwigać na barkach cały świat

        Mając koncepcję gry, mechanikę, potrzebujemy to zapakować w jedną spójną grywalną całość. Kim w takim razie jest człowiek odpowiedzialny za projektowanie poziomów? Jak nietrudno się domyśleć, tą osobą jest Level Designer, czyli nasz Projektant Poziomów. To na barkach projektanta spoczywa obowiązek stworzenia przyjaznego środowiska do grania, drogi, którą gracz będzie kroczył od początku do końca. Dobrze, ale po kolei. Pomysły oraz idee na gry nie rodzą się w jeden wieczór, wręcz przeciwnie. To proces długi i złożony, czasem zależny od wielu, wielu osób, które reprezentują różne funkcje w zespole, na przykład: projektanta gry (Game Designer), artysty poziomów (Level Artist), programisty czy koncepciarza (Concept Artist). Level Designer jest pośrodku samego oka cyklonu.
Level Designer opracowuje naszą drogę, próbuje nas nią zainteresować i wciągnąć w świat gry. Nie opiera się na dziele złożonym z przypadków a raczej na skrupulatnie przemyślanym planie działania, którego kompozycja dostarczy nam jak najwięcej frajdy i będziemy chętniej wracali do samej gry.

Tak zazwyczaj zaczyna się koncepcja tworzenia gry -- od papieru

Dla kogo ten kawałek tortu?

        Dobrze, zatem mamy za sobą krótkie omówienie tematu Level Designu i kto za nim stoi, ale jak to się przekłada na wiedzę potrzebną do tworzenia poziomów w grach? Nie ma jednoznacznej definicji. Jeśli lubicie gry, zanurzacie się w nie po same uszy i nie ograniczacie się do jednego gatunku, to dobrze dla Was. W dzisiejszych czasach jest w czym wybierać, można przebierać jak w ulęgałce, bo gry mają dużo do zaoferowania, i nie mówię tu tylko o tytułach z wyższej półki. Wiedzę do tworzenia gier czerpiemy z przetartych i sprawdzonych wzorców, dodając szczyptę unikalności od siebie. Książki, filmy, gry planszowe a także życie wokół nas – to są te źródła, z których powinniśmy czerpać ile się da – wliczając w to oczywiście inne gry. Jeśli macie tylko czas i chęci, nie bójcie się zaciągnąć edytor do gry i spróbujcie swoich sił. Budujcie, twórzcie, programujcie – praktyka czyni mistrza. Mając do dyspozycji darmowe edytory oraz samouczki do nich, jest to dzisiaj prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Poniżej znajdziecie parę wybranych przeze mnie darmowych edytorów, z którymi możecie się zapoznać jeśli chcecie:

 

Unreal Engine
Unity 3D
CryEngine

 

Co dalej?

Opisałem wam zaledwie kawałek wiedzy na temat Level Designu. Pragnę na bieżąco wrzucać wpisy, by przybliżyć Wam bardziej pracę Level Designera.
Zapraszam również na mój profil na platformie X 

Pozdrawiam Was i do przeczytania,
Michał ‘Jerzyk’ Sobczak

Popularne posty z tego bloga